Bilgisayara format atma

bilgisayaraformatatma
bilgisayaraformatatma

Bir çok bilgisayar kullanıcısı format atmanın çok zahmetli iş olduğunu zanneder. Ancak durum hiç de öyle değildir. Format atmak çok basittir ve kısa süre içerisinde bitebilir. Bilgisayara format atma işlemine başlamadan önce bilgisayarımızın hangi işletim sistemine sahip olduğu öğrenmeliyiz.

Öncelikle bilgisayarımızın işletim sistemini öğrenmeliyiz  aşağıda sizlere sistemlerin listesini yaptım. Linklere tıklayarak bilgisayara format atma işlemini öğrenmek istiyorsanız ona tıklayın. Geniş bilgi önünüze gelecektir.

Windows  Linux

windows xp format atma

windows 7 format atma

Yukarıda sizlere verdiğim linkler işletim sistemi en çok kullanılan arayüzlerdir.

Bilgisayara format atma
Bilgisayara format atma

Dizüstüne ve masaüstü bilgisayarlara nasıl format atılır? Öncelikle elimizde bir adet CD bulunması gerekiyor. Bu CD ile sisteminize hangi işletim sistemini yükleyecekseniz onu yükleyebilirsiniz. CD’yi taktığınızda bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekiyor. Bilgisayar yeniden başladığında ‘CD’den ön yükleme için bir tuşa basınız’ yazısı çıkması gerekiyor. Eğer öyle bir yazı çıkmazsa F2, F10 veya Delete tuşlarından birine basınız. Bilgisayara göre değişiklik gösterebilir. Daha sonra ise BİOS ayarlarından Boot seçeneğine tıklayarak CDROOM seçeneğini ilk sıraya getirmemiz gerekiyor. Getirdikten sonra F10 diyerek kaydedip çıkabiliriz. Bilgisayarı yeniden başlat dediğimizde ise ‘CD’den ön yükleme için bir tuşa basınız’ yazısı karşımıza çıkacaktır. Herhangi bir tuşa bastıktan sonra Windows gerekli kurumları yaptıktan sonra karşımıza işletim sisteminizin görüntüsü gelecektir. (Windows7, Windows8,Linux,Mac ) Lisans koşullarını kabul edip devam ettikten sonra karşımıza gelen panelden Özel yazan kategoriyi seçiyoruz. Daha sonra karşımıza Disk biçimlendirme ve ayarları geliyor. Disk ayarlarını yaptıktan sonra karşımıza Windows’u nereye kuracağımız çıkıyor. Windows’u nereye kuracağımızı seçtikten sonra Windows kuruluma başlar ve birkaç defa kendini yeniden başlatabilir. Daha sonra ise gelen panelde kullanıcı adı ve şifrenizi girip güncelleştirme ayarlarınızı yapabilirsiniz.

[reklam1]

Bilgisayara format atma
Bilgisayara format atma

Bilgisayara format atma işlemi aslında çok kolay ve yaralı bir uygulamadır. Sizlere Bilgisayara format atmanın yararlarını sıraladık.

Formatı biz niçin atarız?

  1. Bilgisayarı rahatlatmak varsa gizli virüsleri temizlemek için değil mi?
  2. Format bunun yanında sanal belleğide rahatlatır.Bildiğiniz gibi sanal bellekler bilgisayar açıkken yaptığımız herşeyi hafızaya alan bir bellektir.Mesela oyun açacağız oyunu çalıştırdığımızda oyun dosyaları ilk olarak sanal belleğe gider ardından ekrana yansır.
  3. Sanal belleğe gitmeseydi bu uygulamaların geçmişleri vs. bizim disklerimizde toplanacaktı ve disklerimiz dolacaktı.Bilgisayarı kapattığımızda sanal bellek sıfırlanır.Bilgisayara format atma Şimdi bunları neden anlattım açıklayayım.
  4. Bilgisayarımız uzun bir süre formatlanmamış olsaydı bilgisayar açılır açılmaz sanal bellek arka planda fazladan uygulama başlatacaktı.Ve bu durumda diskimiz zarar görebilir.
  5. Bilgisayara format atma Windows xp zamanlarında bazı bilgisayarlarda sanal bellek doldu otomatik 1 dakika içinde yeniden başlatacak gibi bir hata geliyordu.

Bilgisayara format atma Yukarıda sizlere basitçe olayı anlatmaya çalıştık. Eğer sizler bir sorun yaşiyorsanız altta yorum bırakabilirsiniz. Teşekkürler ve desteğinizi eksik etmeyin.

Bilgisayara format atma

windowsa format atma

Bilgisayara format

Bilgisayara nasıl atılır

formatatma hakkında 1175 makale
Sizlere Format atmak adına ne varsa bulup toparlayıp sizlere sunmak bizim için hoş bir duygu. Sizlere yardımcı olabiliyorsak ne mutlubize