Windows 7 format atma

windows7format
windows7
windows7format
windows7

Evet arkadaşlar yeni bir makale ile sizlerle birlikteyiz. Bu yazımızda sizlere windows 7 format atma yı anlatacağız. windows 7 format atma resimli anlatım için devamını okuyun

Windows 7 format atmaya başlamadan önce bazı gereçler ve durumlar elimizde hazır bulunmalı .Kurulumdan önce yapmamız gereken bir kaç adım var.

Öncelikle elimizde olması gerekenler:

 1.  Windows 7 CD’ si ya da DVD’ sine ihtiyacımız olacak.
 2.  İkinci olarak Windows 7′ yi kuracağımız bilgisayarın donanımsal olarak Windows 7′ yi desteklemesi gerekiyor.. Bilgisayarınızın Windows 7 donanım uyumluluğunu lütfen öğreniniz.
 3. Son adımda ise BIOS’ tan CD/DVD-ROM sürücüsünün Boot edilmesini sağlamamız gerekiyor.

 

Bios Menüsüne girmek için bilgisayar açılırken “DEL” tuşuna basıyoruz.

windows7bios
windows7bios

windows 7 resimli format atmak için aşağıdaki adımları takip edin.

 1. Sonra Bilgisayarımızın Del veya F2 yada  F12 vs. tuşlarından birine basıp Bios Setup
  menüsüne giriyoruz.(Bios Setupa girmek normalde del tuşu ile yapılır ama bu da değişkendir.Girme amacımız bilgisayarımıza
  takacağımız Windows kurulum cd sinin Boot olmasını sağlamaktır.
 2. Bios setup menüsüne girdiğimiz de çıkan menülerden Boot yazanı bulun İçindeki 1.device olan kısmı cd rom olarak + – tuşları ile değiştirin.daha sonra F10 ve Y ye basıp re-start başlasın.Tekrar bios’a girip boot menüsünü buluyoruz .size bir adet örnek bios menüsü veriyorum.her bios farklı olabilir .
 3. Boot menüsünü bulup cd rom u 1.kullanılabilen ön yükleme merkezi haline getirip harddiskinizi okumasını 2.kullanılabilen haline getireceğiz.böylece boot olan cd rom içindeki cd önyüklemeyi başlatacak ve windows 7  format atma başlayacaktır..
windows 7 format atma
windows 7 format atma

windows 7 format atma Aşağıda CD-ROM olarak seçmeniz gerekiyor. Resimde gösteriliyor.

biosCDrooom
windows7formatat

Firs Boot Device yazan yere gel CDROOM yap. Seçtikten sonra kaydet ve bilgisayarı yeniden başlat. Sonraki adım;

fromCD
fromCD

Window 7 kurulumuna geçmek için CD yada DVD sürücünüze koyun daha sonra “enter”a basın.

windows 7 format atma
windows 7 format atma

windows 7 format atma başlamak için Install NOW tıklayın. Tükçesi şimdi yükleyin anlamına gelir.

Kısa bir süre sonra Windows 7 kurulum ilk yükleme ayarı Dilinizin ve diğer tercihlerin yapıldığı ekran karşımıza geliyor burada Windows 7  olduğu için bir kaç dilde çıktığı için Dil Ayarı English olarak gelicektir. Biz bunu Türkçe olarak değiştirmemiz gerekiyor. İkinci olarakta Klavye ayarı gerekiyor Klavyeyide Türkçe ve Q olarak değiştiriyoruz. Bu ayarlar Türkiye’de ki her bilgisayarda aynıdır.

windows7sozlesme
windows7sozlesme

“I accept the license terms” kutusunu onayladıktan sonra next tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz.. Burada Sözleşmede geçen maddeleri kabul ediyorum anlamına geliyor. Elbetteki henüz kimsenin okuduğu görülmedi 🙂

windows7uprage
windows7uprage

Windows 7 format atma resimli anlatım

 1. Burada Windows diğer işletim sistemlerini kullanıp bu işletim sistemlerini güncellemek istiyorsanız Upgrade seçiyorsunuz.
 2. Farklı bir sürücüye ikinci işletim sistemi olarak kurmak istiyorsanız Custom (advanced) seçmeniz gerekiyor.
window7formatatma
window7formatatma

Windows 7 format atma için adımları takip edin;Drive options ( advanced ) tıkladığınızda resimde görüldüğü gibi Delete(Sil), format(Sıfırla), New(yeni) kısımlar açılıyor bu açılan kısımlar ile diskinizi bölümlendirebilir yada var olan bölümleri silip biçimlerdirebilirsiniz.. bu işlemlerden sonra Windows 7 kurulması istediğiniz disk bölümünü seçerek Next(ileri) diyerek kurulumu başlatın.

windows7formatatma
windows7formatatma

[reklam1]

 

windows 7 format atma işlemine başladı bir üst kısımda Windows 7′ nin kurulmasını istediğiniz bölüme Windows 7 gerekli dosyaların kurulumunu bu aşamada gerçekleştiriyor.İşlem bittikten sonra bilgisayara kendini yeniden başlatacak.

windows7admin
windows7admin

Bundan sonraki aşamada kullanıcı adınızı ve şifrenizi belirleyerek oturum açmak için kullanıcı belirleyeceksiniz.Buradaki belirleme Admin(tam yetkili kişi manasına geliyor.) Bir dahaki adımda sizden Windows7 için serial yani etkinleştirme nosunu isteyecek eğer varsa bunu giriniz yoksa bu adımı atlayınız.(SKİP)

Bundan sonra Güvenlik Duvarları ayarları’nı ve Saat ayarlarını yapmanızı isteyen ekranlarla karşılaşacaksınız bunları keyfinize göre geçebilirsiniz.Bu adımlardan sonrada ağ türü seçmeniz istenecek onuda ağınızın özelliğine göre seçiyorsunuz ve Windows 7 kurulum işlemi bilgisayarınızın tekrardan başlamasının ardından tamamlanıyor.windows 7 format atma işlemi bitmiştir. Teşekkür ederiz. Windows Xp format atma videolu anlatım için sayfalarımızı gezebilirsiniz. Aynı zamanda Android format atma sayfasından telefonunuzada format atabilir sıfırlayabilirsiniz.

Windows 7 format atma

işlemi burada bitmiştir. Bir daha ki yazımızda görüşmek dileğiyle umarız işinize yaramıştır. Teşekkür etmeyi unutmayın.

Windows 7 format resimli anlatım

Windows 7 kurulumu

Windows 7 nasıl format atılır

formatatma hakkında 1175 makale
Sizlere Format atmak adına ne varsa bulup toparlayıp sizlere sunmak bizim için hoş bir duygu. Sizlere yardımcı olabiliyorsak ne mutlubize